INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Marcin Leżeński h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Leżeński Marcin h. Nałęcz (2 poł. XVIII w.), szambelan Stanisława Augusta, poseł na Sejm Czteroletni. Bieg życia L-ego nie jest znany poza okresem Sejmu Czteroletniego. Wiadomo, że w r. 1790 został posłem bracławskim drugiej kadencji sejmu. Dał się poznać jako stronnik reform, zabierał głos w sprawach istotnych (co najmniej 11 jego mów zostało ogłoszonych drukiem). Do kwestii, którym poświęcał w sejmie najwięcej uwagi, należała sprawa miejska. «W interesie miast krajowych» przemawiał kilkakrotnie (29 III, 14 IV 1791), należał do zwolenników dopuszczenia mieszczan do prawodawstwa i stworzenia wspólnej izby poselskiej szlachecko-mieszczańskiej. Przyjął prawo miejskie. Dn. 10 V 1791 zainaugurował debatę nad hierarchią duchowną dyzunitów; wykazywał szkodliwość wpływów prawosławia i domagał się ustanowienia krajowych władz dyzunickich. Projektowi L-ego przeciwstawiał się bp W. Skarszewski. W sprawach skarbowych (19–22 IX t. r.) żądał szybszego opatrzenia Skarbu i zwiększenia dochodów na wojsko, podkreślając, że uchwalenie konstytucji nie wystarczy do obrony kraju. Z aplauzem spotkało się jego wezwanie do jedności w obronie kraju i reform: «nie masz potęgi, która by wolny, a zgodny naród pokonać mogła». Popierał także projekt ks. M. Ossowskiego sprzedaży starostw, twierdząc, że «do upodlenia prowadziły» (10 XI, 13 i 15 XII), oraz wzywał do dyskusji nad pomysłem «banku krajowego».

L. zdecydowanie stanął po stronie Konstytucji 3 maja. Dn. 2 V 1791 uczestniczył w zebraniu posłów w pałacu Radziwiłłowskim i podpisał akt „Asekuracji”. Ponadto o konstytucji rządowej mówił w izbie poselskiej 12 V. Był jednym z członków-fundatorów Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej 3 Maja. Na pierwszym jego zebraniu 21 V wszedł L. do 7-osobowej deputacji «do zatrudnienia się wewnętrznym gospodarstwem Zgromadzenia». Boniecki podaje jeszcze, że L. «kwitował się ze Szczeniowskim w 1792 r. z zastawu Biskupki». Nie udało się ustalić, czy powołany 7 X 1794 przez Radę Najwyższą Narodową na asesora Administracji pożyczki narodowej Marcin Leżański jest tymże samym z L-m.

 

Estreicher; Finkel, Bibliografia; Boniecki; Uruski; – Dembiński B., Polska na przełomie, W.–Lw.–P. 1913 s. 486, 487; Dihm J., Trzeci maj, Kr. 1932 s. 19; Grodek A., Wybór pism, W. 1963 I; Kalinka W., Sejm Czteroletni, Kr. 1896 II cz. 2 s. 674; Skałkowski A., Towarzystwo Przyjaciół Konstytucji 3 Maja, „Pam. B. Kórn.” Z. 2: 1930 s. 54, 60, 65, 73; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; – Akty powstania Kościuszki; – Kalendarzyk Narodowy y Obcy na R. P. 1792 (P. Zawadzkiego); – AGAD: Arch. Sejmu Czteroletniego, sygn. 9, 23.

Jerzy Kowecki

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Księstwo Warszawskie

Po pokonaniu – w grudniu 1805 roku – armii austriacko-rosyjskiej pod Austerlitz (Sławkowo na Morawach) cesarz Napoleon I zawarł pośpiesznie pokój z Austrią, rezygnując z kontynuowania......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.